Dobro došli na web trgovinu Bio trgovina Herceg. Molimo Vas da se

Vaša košarica :
0 proizvoda ukupno : 0,00 kn / 0€
Vaša košarica je prazna!
Proizvod
Nazovite nas!

Broj telefona: 01/3750 806

 

Radno vrijeme i ostale informacije

BOSILJAK 100 G

10,00 kn
With shipment DOSTAVA - GLS OTOCI for 80,00 kn

Availability: In stock

1.33€
Količina:

Bosiljak s pravom stoljećima nosi ime „trava bogova“. Svojim mirisom otklanja tmurne misli i podiže raspoloženje, jelima poboljšava i obogaćuje okus, a ujedno ima višestruko povoljno djelovanje na naše zdravlje. Stoga ga svakako posadite u vrt ili njegujte kao lončanicu na balkonu ili prozorskoj dasci.

Bosiljak (Ocimum basilicum je jednogodišnja zeljasta biljka iz porodice usnača s razgranjenom stabljikom visine 30 – 40 cm. Poznat je i pod nazivom baziliko ili murtela, osobito u Dalmaciji. Listovi su mu jajoliki, cjelovita ruba ili neznatno nazubljeni, pri vrhu šiljasti , a nalaze se na dugim peteljkama. Mali bijeli ili ružičasti cvjetovi razvijaju se od lipnja do kolovoza u pazušcima listova na gornjem dijelu stabljike. Iz cvjetova se razvijaju jajoliki plodovi  1-2 mm dugi, tamnosmeđe ili crne boje. Biljka potječe iz Indije, odakle se kao začinska biljka proširila diljem svijeta. U Europu je stigla u 16. stoljeću. Voli topliju klimu i samonikla raste u sredozemnom području, a drugdje se uzgaja po vrtovima, balkonima ili kao lončanica. Osjetljiva je na mraz, a ne podnosi ni zalijevanje hladnom vodom. Danas postoje brojne kulti virane vrste, varijeteti i kemoti povi bosiljka koji se razlikuju po boji listova i sastavu eteričnog ulja.

Latinsko ime roda Ocimum dolazi od grčke riječi ozein, što znači mirisati, dok je naziv roda basilicum izvedenica od grčke riječi basileos, što znači kralj. U Indiji, gdje ga zovu tulsi, bosiljak je posvećen bogu Višni i smatra se da štiti od nesreće pa se sadi u vrtove hramova i žrtvuje u hinduskim svetištima. U nekim se istočnjačkim kulturama koristi kao pogrebna biljka, stavlja na prsa preminulih i sadi po grobovima, dodaje u svetu vodu (što je vezano uz antiseptička svojstva eteričnog ulja u biljci), no poznato je i vjerovanje da će bosiljak nošen u novčaniku privući novac i donijeti blagostanje. Kasnije europske kulture smatraju ga simbolom suosjećanja i prihvaćanja ljubavi. Danas ga prvenstveno koristimo kao važnu kulinarsku biljku i prirodni lijek.

Ljekovitost bosiljka

U ljekovite svrhe bere se cvatuća biljka ili listovi neposredno prije cvatnje. Sušenje se obavlja u sjeni, na zračnom mjestu ili na tavanu. Od djelatnih tvari biljka sadrži eterično ulje (0,3- 0,8 %) sa cineolom, meti l-karvikolom i drugim sastavnicama, trjeslovine, saponine i glikozide. Eterično ulje djeluje anti bakterijski, anti virusno, protugljivično, protuupalno i analgetički. Bosiljak pomaže kod nadutosti , slabog apeti ta, upale sluznice želuca i crijeva, želučanih grčeva i lijenosti crijeva. Pokazao se korisnim i kod upale bubrega, mjehura i bolnog mokrenja, bolesti jetre, uloga (gihta), živčanosti , psihičkih nemira, nesanice, migrene, kašlja i plućnih bolesti . Nezaslađen čaj grglja se kod upale zubnog mesa, aft i, angine i promuklosti , a oblozi od čaja pospješuju zacjeljivanje rana.

Novija istraživanja upućuju na njegov poziti van učinak pri smanjenju sinteze kolesterola i zgrušavanju krvi te protiv oksidati vnih oštećenja DNK. Neke vrste bosiljka bogati je eugenolom (Ocimum americanum, Ocimum tenuifl orum) pokazuju jaki protuupalni učinak te olakšavaju bol i smanjuju otjecanje zglobova, što bi moglo biti od velike pomoći oboljelima od artriti sa koji svakodnevno moraju uzimati lijekove koji imaju brojne nuspojave.

Listovi bosiljka močeni u rakiji koriste se kao oblog za gnojne rane, uz obnovu obloga svaka 2-3 sata, a od svježeg soka i svinjske masti spravlja se tzv. Kraljevska mast za rane. Nagnječene listove ili svježi sok dobro je staviti na mjesto uboda kukaca. Svježi listovi stavljeni u nosnice uklanjaju hunjavicu, a sjemenke bosiljka, smljevene u prah, koriste se kod bolesti mokraćnog mjehura. Dvaput dnevno uzima se na vrh noža u prah smljevenih sjemenki s decilitrom mlake vode. Kupke s listovima ili ekstraktom listova koriste se za njegu umorne i dehidrirane kože, otklanjanje osipa i lišajeva.

Bosiljak se zbog svog ugodnog i osvježavajućeg mirisa koristi u proizvodnji parfema i toaletnih voda te kao anti oksidans i dezifi cijens kod ostalih kozmeti čkih pripravaka. Ima primjenu i u prehrambenoj industriji.

U narodnoj medicini čaj od listova bosiljka preporučuje se i kod upale jajnika, neredovitih ili izostalih menstruacija, bijelog pranja, za bolje lučenje mlijeka te kao sredstvo za pobuđivanje spolnog nagona (afrodizijak). Plod kuhan u bijelom vinu koristi se kod tvrdokornog zatvora. Kapi bosiljka uzimaju se na kocki šećera kod želučanih problema na nervnoj bazi.

Pripravljanje čaja: čajnu žličicu suhe, usitnjene biljke preliti sa 2,5 dl vrele vode, poklopiti i procijediti nakon 5-10 minuta. Piti 1-2 šalice čaja tijekom dana, kod želučanih tegoba nezaslađenog, a kod živčanih i dišnih tegoba zaslađenog medom. Ako se čaj pije svakodnevno nakon 8 dana korištenja dobro je napraviti stanku od dva tjedna.

Trenutno nema recenzija za ovaj proizvod.
Kako bi vam omogućili bolje korisničko iskustvo, ova stranica pohranjuje kolačiće (cookies). Cookie postavke mogu se kontrolirati u vašem pregledniku. Nastavkom pregleda ovih web stranica slažete se sa korištenjem kolačića. Više možete pročitati ovdje. More details…